Зустрічі з перспективою на майбутнє Зустрічі з перспективою на майбутнє

Зустрічі з перспективою на майбутнє

У сучасному світі вже мало кого здивують події, пов’язані з приїздом гостей з далеких країн. Але те, що міжнародна співпраця – одна із особливостей функціонування сільської школи, звичайно, дуже радує Софіївську Борщагівку.

Уже традиційно кожної весни на завершення навчального року до Софіївсько-Борщагівського навчально-виховного комплексу приїжджають американські вчителі програми IREX з обміну досвідом.

З-поміж багатьох, хто відвідував наш навчальний заклад з 2010 року (саме тоді розпочався один із найсамодостатніших проектів школи з умілої подачі талановитого вчителя НВК Короткова Олександра Миколайовича, нині наукового співробітника Інституту педагогіки НАПН України, цьогорічне стажування учителів наук (так у США називають) фізики, астрономії, хімії, геології Майка Баера (штат Індіана) та Кевіна Джаковец (штат Нью-Джерсі) є найуспішнішим. Насамперед через те, що названі американські вчителі – неординарні особистості, захоплені своєю професією, з надзвичайним життєвим і професійним досвідом. До прикладу дещо з біографій Майка та Кевіна.

Майк Баер працює у старшій (13-17 років) за нашими мірками сільській школі. Захоплюється геологією, країнознавством. Брав участь у розкопках останків динозаврів та особисто знайшов цілі скелети двох динозаврів у штаті Монтана. Реалізував спільну зі своїми вихованцями власну програму допомоги у забезпечені питною водою жителів посушливої Гаїті «Краплинки на синій воді». Цікавою і дуже навчальною є історія назви цього проекту. Під час затоплення Гаїті діти рятувалися від потоків води на даху школи. На третю добу, коли дитяча психіка не витримувала випробування без води і їжі, кидались у ніби голубу водяну безодню, а насправді – у смертельно небезпечну багнюку. Рятувальники виловили 36 мертвих дітей - з даху будівлі тіла дітей на оманливо голубій поверхні виглядали як краплинки на синій воді.

Майк разом зі своїми однодумцями збирав гроші на розробку очисних споруд для води. Щороку виїжджав на Гаїті, щоб навчити місцевих жителів очищувати і добувати питну воду за допомогою приладу, який не потребує заміни фільтрів і працює на сонячній енергії.

Разом із Кевіном Джековец, який проживає на узбережжі Антлантичного океану на відстані витягнутої руки від Нью-Йорка, цікавиться ядерною енергетикою та космонавтикою (обидва брали участь у підготовці до космічних польотів за програмою NASA). Кевін займається диким туризмом, астронавтикою, викладає у великій на 900 осіб middle school (середній школі – діти 11-13 років), корені його роду, до речі, губляться десь у Галичині, що особливо привабило його під час поїздки в Україну.

Відвідали вони музей Великої Вітчизняної війни, Києво-Печерську лавру, Чорнобильську зону, навчальні заклади Щасливого, Хотова, Білогородки, дитячий садочок Петропалівської Борщагівки.

Особливою стала для Майка і Кевіна зустріч із сільським головою О.Т.Кудриком. Розпитували наші гості Олеся Тимофійовича про особливості діяльності органу місцевого самоврядування, про співпрацю з адміністрацією школи, про матеріально-технічні основи практичного застосування теоретичних знань у НВК та інші. До речі, завдяки підтримці і особистого сприяння О.Т.Кудрика даний проект має майбутнє.

У Софіївській Борщагівці американці познайомились також із настоятелем храму Казанської Ікони Божої Матері отцем Володимиром, який розповів гостям історію християнської віри, її особливості.

Інші 5 днів пройшли у тісному спілкуванні з учнями школи та їх учителями. З боку американських педагогів були проведені презентації про Космос у День Космонавтики, про американських старообрядців, про життя на узбіччі океану, проведені заняття з виготовлення моделей космічного корабля для приземлення на поверхні планети Марс, геокетчінг (орієнтування на місцевості) та інше.

Наші учні презентували гостям важливі сторінки української історії, зокрема, що стосувалось Голодомору (11-й клас, вчитель Шепель О. М.), видатних українських учених, які заклали основні теоретичні основи освоєння Космосу (9-А клас, вчитель Дзюба Л. В.), показали свої знання з практичного застосування знань із хімії (7-А клас, вчитель Малишева Н. Ф.), англійської мови (вчитель Тєрєхова А. Я., Сімчук К. Г.). Були проведені цікаві та змістовні екскурсії англійською мовою школою Настею Капустян (10-й клас), Охтень Веронікою (10 клас).

Особливо цікавими виявилися для усіх останні два дні перебування у нашому освітньому закладі американських гостей. Насамперед через те, що до заходу приєдналися дуже важливі гості: керівник Міжнародної програми обмінів IREX Ліза Вайлмінстер та керуючий Департаментом освіти уряду США – Майкл К’юбен, який безпосередньо вирішує питання освіти з президентом США Бараком Обамою, є його особистим радником із питань освіти.

У цей день були проведені майстeр-класи гри на бандурі (учитель музичної школи Ольга Гунтисівна), з виготовлення ляльки-мотанки (Ролік І.О.), писанкарства (Васильченко Ю.І.). На заключному концерті співали українські пісні учасники шкільного хору «Сходинки (Якубовська І.В.), англійською, французькою та німецькою мовою читали учні школи вірші, співали пісні та ставили театральні сцени (Тєрєхова А.Я., Бондар В.П., Красножон Г.П., Литвин І.М.). Дуже постарались гідно представити школу перед іноземцями Саша Кравченко, Таня Соснович, Сергій Кухарець, Тарас Кушик, Даша Іщенко, Аня Макаренко, Іра Скидан. Приємно, що учні школи спілкувалися з гостями англійською мовою, яку поглиблено вивчають. З іншого боку, це той досвід, який у майбутньому обов’язково реалізується дітьми у житті, бо учить їх інтеграції в життя, соціум, міжнародний простір, а школі дає зайві девіденти як самодос-татнього навчального закладу .

На підсумковому святі «Освіта 2013» директору НВК Пушенко О.І. та заступнику з навчально-виховної роботи Тєрєховій А.Я. були вручені подяки за особистий вклад у розвиток міжнародної співпраці та участь у проекті обміну досвідом IREX за особистим підписом керівника Департаментом освіти США Майкла К’юбена.

Гості нашої школи були обдаровані українськими рушниками, писанками, народними оберегами. Американці повезли з України у США ще і свою щиру любов до нашої країни і, я певна, обов’язково розкажуть і своїм колегам, і своїм вихованцям про велику красиву європейську країну зі щасливим майбутнім – Україну та про прекрасне село українське – Софіївську Борщагівку, нашу школу, яка черговий раз підтвердила свій високий статус.

Оксана Іванівна Пушенко,
директор Софіївсько-Борщагівського НВК

Зустрічі з перспективою на майбутнє

Кiлькiсть переглядiв: 655